21
Tem

ÜRÜN FOTOĞRAF ÇEKİMİ NASIL YAPILIR ?

BURSA FOTOĞRAF Ürün fotoğraf çekimi nasıl yapılır ? Bu teknikleri 5 başlıkta topladık, ister ürün fotoğraf çekimi yaptırırken, ister kendi fotoğrafçılık yeteneklerinizi deneyimliyorken bu tekniklere dikkat etmeniz başarılı sonuçlar elde etmeniz için son derece önemlidir. İşte sizlere her yerde profesyonel fotoğraflar çekebilmenin 5 püf noktası!

1. Çektiğiniz fotoğraflar net ve aydınlık olsun
Odaktaki asıl göstermek isediğiniz objeniz her zaman net olmalıdır, unutmayın ürününüzü tüm yönleriyle segilemelisiniz ki kafalarda soru işaretleri kalmasın, gerekirse kompozisyona derinlik katmak için arkadaki nesneleri bulanıklaştırabilirsiniz fotoğrafçılıkta bu tekniğe bokeh denir. Bokeh nedir, nasıl yapılır işte ilgili makale

Fotoğraf çekerken RAW formatta çekim yaparsanız çekim aşamasında beyaz ve aydınlık ayarlarıyla çok vakit harcamanıza gerek kalmaz. Daha sonra bu formattaki dosyaları Photoshop, Lightroom yada Adobe Camera Raw gibi yazılımlarda açarak kolaylıkla beyaz dengesiyle oynayabilirsiniz, unutmayın çektiğiniz fotoğraflar aydınlık olmalıdır. Ürün çekimi için ışık satın almanız da gerekecektir, ürün fotograf çekimi için sabit ışık her zaman yeterli olmayabilir, daha güçlü pozlama ya da daha geniş alan aydınlatması gerektiğinde paraflaş satın almanız gerekir.

2. Çekim açısı ve kadraj (kompozisyon)
Kadraj nedir? Kadraj bir çeşit kişisel görme biçimidir. Daha teknik bir tanımla, gösterilmek istenen objenin (yani ürününüzün) sınırları belli bir alan içindeki görüntüsüdür. Çektiğiniz ürün fotoğraflarını mümkün mertebe yakın kadrajda göstermeye özen gösterin, böylece insanlara ürününüzü daha yakindan inceleme fırsatı sunarsınız.

Ürün fotograf çekiminde çekim açısı fotoğrafını çekeceğiniz ürüne göre değişecektir. Dikkat etmeniz gereken nokta çektiğimiz açıda “ürünün can alıcı ve önemli yanlarını” gösterebiliyor olmamız gerekir. Bazen bir çok açıdan ürünü fotoğraflamak gerekebilir. Örneğin bir trekking ayakkabı ürününü çekiyorsak ayakkabıyı tabanına vurgu yapmak adına daha alt açıyla ve bağcıklarını gösterebilmek için üst açıyla çekmeniz gerekebilir. Ürün fotoğrafçılığı bu noktalara azami dikkat gerektirir, görsel olarak doğru teknikle çekmeniz tek başına yeterli değildir, fotoğraf çekimindeki her kadraj bir anlam bütünlüğü içinde olmalı, bir amaç yada vurgulanacak bir mesaj için o kadrajda çekilmiş olması gereklidir.

3. Ayrıntılara iyice yakınlaşın

Ürüne daha yakından bakmak isteyenler herzaman olacaktır. Ürün fotoğraf çekimi sırasında fotoğraf makinenizin makro modunu kullanmayı deneyin, böylece ayrıntılara daha net odaklama yapmış olacaksınız.

4. Gereksiz efekt ve metinlerden kaçının

Ürün fotoğrafınızı inceleyenler bu görseli beğenip kendi bloğunda yada sosyal medya hesabında paylaşmak isteyecektir, bu paylaşımlar sizin için düşündüğünüzden daha fazla trafik ve yarar sağlar, bu paylaşımı yapanlar aslında sizin reklamınızı yapmış olurlar. Ürün fotoğraf çekimi tamamlanmış bir görsele photoshop yada benzeri bir resim düzenleme programında yapılan gereksiz efektler ve yazı eklemeleri amatör bir görüntü oluşturacaktır, böyle görseller paylaşım için genellikle tercih edilmezler. Bu tarz ürün fotoğrafları sizin profesyonel iş profilinize de gölge düşürecektir.

5. Canlı modeller ve still life ( konsept ) Ürün fotoğraf çekimi nasıl yapılır?

Tekstil fotoğraf çekiminde canlı model kullanımı için daha fazla bütçe ayırmanız gerekir ama profesyonellik adına daha etkili olacaktır. Canlı model için bütçe ayırmak yerine cansız manken ghost fotoğraf cekimiyle de güzel sonuçlar almanız mümkün. Still life ( konsept ) ürün fotoğraf çekimi ile farklı kategorilerdeki ürün çekimlerinizde daha çok günlük hayatın içindenmiş gibi kareler yakalayabilirsiniz.
Fotoğrafçılık, kamerayla ışığı hassas bir yüzey üzerine kaydederek görüntü oluşturma işidir. İşlevsel uygulamaları nedeniyle bir zanaat olduğu gibi, estetik yönüyle bir sanat olarak kabul edilir. Teknik olarak lensler, bir pozlamada ışığa duyarlı yüzeye (sensör) yansıyan veya yayılan ışığa odaklanmak için kullanılırlar. Bir elektronik görüntü sensöründe fotoğraf, her bir piksele elektrik yüklenmesi ve elektronik olarak bu fotoğrafın işlenmesi sonucu oluşur.

Fotoğrafçılık birkaç teknik buluşun bir araya gelmesi sonucu oluşmuştur. İlk fotoğraflar yapılmadan uzun zaman önce Çinli filozof Mo Di ve Yunan matematikçiler Aristoteles ve Öklid M.Ö. 5. ve 4. yüzyıllarda bir iğne deliği kamerasından bahsetmişlerdir. MS 2. yüzyılda Bizanslı matematikçi Anthemius deneylerinde bir tür karanlık oda kullanmıştır. Ünlü optik bilimcisi İbn-i Heysem’in (965-1040) karanlık odalar ve iğne deliği kamerası hakkında araştırmaları vardır. Albertus Magnus (1193-1280) gümüş nitratı (AgNO3) keşfetti ve Georges Fabricius (1516-1571) gümüş klorürü (AgCl) keşfetti. Wilhelm Homberg 1694 yılında bazı kimyasalları ışığın nasıl kararttığını (fotokimyasal etki) açıklamıştır. Fransız yazar Tiphaigne de la Roche’nin 1760 senesinde yayınlanan Giphantie adlı romanında fotoğrafçılığın ne anlama geldiği hakkında önemli yorumlar yapmıştır.

19. yüzyılın ilk on senesinde icat edilen fotoğrafın (kamera yolu ile) resim ve heykel gibi geleneksel sanatlardan daha fazla bilgi ve ayrıntı yakaladığı görülmüştür. 1820 senesinde kimyasal fotoğrafçılığın keşfedilmesi modern fotoğrafçılığın önemli dönüm noktalarında biri olmuştur. İlk kalıcı iz bırakan fotoğraf (photoetching) Fransız mucit  BURSA FOTOĞRAF Nicéphore Niépce tarafından 1822 senesinde üretilmiştir. Ancak Niepce fotoğrafı çoğaltmak isterken maalesef tahrip etmiştir. 1825 senesinde ise Niepce yeniden başarılı olmuştur. İlk kalıcı doğa fotoğrafını (View from the Window at Le Gras) karanlık oda ileBURSA FOTOĞRAF 1826 senesinde yapmıştır. Ancak fotoğraları çok uzun sürede çekim yapabildiği için (8 saat) yeni sistemler üzerinde çalışmıştır. Louis Daguerre ile birlikte, 1816’da  BURSA FOTOĞRAF Johann Heinrich Schultz tarafından keşfedilen gümüş ve kireç karışımlarının ışığa maruz kaldığında kararmasının sonucu olarak gümüş bileşimlerle çalışmışlardır. Niépce 1833 yılında öldü, fakat Daguerre çalışmalarına devam etti. Daguerre 1838’de, Paris sokaklarının dagerreyotipisini çekerken bir yaya ayakkabısını boyatıyordu (pozlamada görülebilecek kadar uzun bir süre-birkaç dakika) ve bu fotoğraf dünyanın ilk insan fotoğrafı olarak kabul edilmiştir.En sonunda Fransa 1839 yılında Daguerre’nin buluşunu tüm dünyaya Fransa’nın hediyesi olarak tanıtma sözü karşılığında (ki bunu gerçekleştirmiştir) Daguerre ‘ye emekli aylığı ödemeyi kabul etmiştir.

Bu arada, Hercules Floransa ve İngiliz mucit William Fox Talbot zaten 1832 yılında Brazilya’da Photographie olarak adlandırdığı çok benzer bir işlemle daha önceden gümüş işleme resmi düzeltebilmişlerdir ancak bunu gizli tutmuşlardır. Talbot, Louis Daguerre’nin icadını duyduktan sonra insanların kolayca portre fotoğraflar çektirebilmeleri için kendi işlemini saflaştırmıştır.

BURSA FOTOĞRAF 1840’ta Talbot negatif görüntüler oluşturan kalotip işlemini icat etmiştir. Talbot’un 1835 basımlı “Oriel window in Lacock Abbey” adlı fotoğrafı bilinen en eski negatiftir. John Herschel’in birçok yeni yönteme önemli katkıları olmuştur. Herschel cyanotype işlemini icat etmiştir, bugünkü ozalit (mavi baskı). Herschel fotoğrafçılık,pozitif,negatif gibi terimleri kullanan ilk kişidir. BURSA FOTOĞRAF

19. yüzyıl boyunca fotoğrafik cam levhalar ve baskı alanında birçok gelişmeler yaşanmıştır. 1884 senesinde George Eastman fotoğrafik levhaların yerini alacak olan film’i icat etmiştir. 1908 senesinde Gabriel Lippmann, Lippmann levhası olarak da bilinen girişim fenomenine dayalı ışığın fotoğrafik olarak yeniden çoğalması metoduyla fizik alanında Nobel Ödülü’nü kazanmıştır.

Türler/İşlemler

Siyah-Beyaz
BURSA FOTOĞRAF Tüm fotoğraflar aslında monokromdu yani siyah-beyazdı. Renkli film kullanılabilir hale getirildiği zaman dahi siyah-beyaz filmler hem düşük maliyeti hem de fotoğraflar “klasik” görünüm verdiği için uzun seneler renkli filmlere karşı baskınlığını korumuştur. Şunu da belirtmek lazım ki tüm siyah beyaz resimler sadece siyah ve beyaz değildir,işlemelere bağlı olarak başka renkler de barındırırlar. Bazı tam renkli dijital fotoğraflar çeşitli teknikler kullanıp işleyerek siyah-beyaz hale getirilebilir. Hatta bazı üretici firmalar sadece monokrom fotoğraf çekebilen dijital makineler üretmiştir.

Renkli

Renkli Fotoğraf 19. yüzyılın ortalarından itibaren icat edilmiş ve geliştirilmiştir. Renkli fotoğraflar üzerinde yapılan ilk deneyler son derece uzun pozlamalar gerektirmiş (saatler hatta bazen günler) ve beyaz ışığa maruz kalan renkli fotoğraflar kısa sürede solmuştur.

İlk kalıcı renkli fotoğraf, fizikçi James Clerk Maxwell’in üç renk ayrımı ilkesine dayanarak 1861 senesinde çekilmiştir.

Dijital Fotoğrafçılık

BURSA FOTOĞRAF İlk dijital fotoğraf makinesi 1975 yılında Kodak’ta mühendis olarak çalışan Steven Sasson ve bir grup teknisyen tarafından yapıldı.Kitlesel pazara sunulan ilk renkli dijital fotoğraf makinesi ise 1994 yılında Apple tarafından ABD’de piyasaya sürüldü.